Türkiye'de gayrimenkul yatırımı alanında yabancı yatırımcı sayısı her geçen yıl artıyor

Türkiye'deki gayrimenkul yatırımcısının hakları

Tarih:12 Ocak 2023 Perşembe

Türkiye'de gayrimenkul yatırımı alanında yabancı yatırımcı sayısı her geçen yıl artıyor

Türkiye'de gayrimenkul yatırımı alanında , piyasalardaki kolaylıklar, teşvikler ve büyük teklifler sonucunda ve Orta Doğu'da kötüleşen koşullar nedeniyle, özellikle Araplardan gelen yabancı yatırımcı sayısı her yıl önemli ölçüde artmaktadır. Doğu bölgesi ve çevre ülkelerdeki ekonomik koşullara ve zayıf yatırım fırsatlarına gölge düşüren artan huzursuzluk ve gayrimenkul sahibi olma ve yatırım yapma kararını verirken yatırımcının yararlanacağı en önemli hakların bilinmesi önem kazanmıştır. Türkiye'de.

Yabancı gayrimenkul yatırımcısının Türkiye'deki en önemli hakları  :

Mülkiyet hakkı:

Gayrimenkul yatırımcısı Türkiye'de gayrimenkul, askeri güvenlik bölgelerine yakın olmadıkça veya yabancıların mülkiyet yüzdesi karşılanmadıkça , yabancı alıcı için çeşitli Türk şehirlerinin tüm yabancı mülkiyet hakkına sahiptir ve tüm avantajları sunar. Türkiye'de gayrimenkul sahipliği

Gayrimenkul değerleme belgesinin alınması:

Türk hükümetinin 2019 yılında aldığı kararlara göre, yabancılara herhangi bir gayrimenkul satarken ve resmi işlemler tamamlanmadan önce gerekli bir koşul olarak Türkiye'de değerleme konusunda uzmanlaşmış şirketler tarafından düzenlenmiş bir gayrimenkul değerleme belgesi ibraz edilmelidir. Bu belge, bir yabancıya satış işleminin tamamlanması için bir güvenlik faktörü oluşturan mülkün fiyat değerlendirmesini içerir.Yabancı alıcı için, fiyatları manipüle etmemesini ve alım satımda dolandırıcılıktan korunmasını garanti eder.

Türk vatandaşlığının kazanılması:

Türkiye'deki yabancı yatırımcı Türkiye'de gayrimenkul satın alarak Türk vatandaşlığı elde edebilir hale gelmiş ve yatırımcının satın aldıktan sonra Türk vatandaşlığı için başvurabileceği gayrimenkulün asgari değeri düşürülerek yaklaşık 250 bin ABD doları veya Satın aldığınız gayrimenkul satılmamak kaydıyla muadili, mülkiyetin devir tarihinden itibaren üç yıl süreyle satın alınmıştır.

Karar birçok yabancı yatırımcıyı cezbetti ve onları Türkiye'de gayrimenkul satın almaya teşvik etti çünkü Türk pasaportu gelişmiş bir konumda kolaylık ve avantajlara sahip.Pasaportlar arasında dünyayı geziyor ve son bir yılda 2019 bin yabancı yatırımcı Türk vatandaşlığı aldı. .

Gayrimenkul konut edinme:

Yabancı yatırımcının Türkiye'deki haklarından biri de Türkiye'de gayrimenkul satın alırken Türkiye'de gayrimenkul ikametgahı elde etmektir ve bu ikamet Türkiye'ye giriş-çıkış yapmasına ve vize almaksızın Türkiye'de dolaşmasına ve yabancı yatırımcıya izin verir. gayrimenkul sahibi, mülk kendi adına kaldığı sürece bu konutu yenileme hakkına sahiptir. hala.

Yükleniciyi, mülkte bir kusur olması durumunda tamamen sorumlu olmaya mecbur etmek:

Türk hukukuna göre müteahhit, tüm ilan, el ilanı ve broşürlerde sunduğu gayrimenkulün özellikleri ve buna ilişkin her şey hakkında taahhütlerini gayrimenkulün inşa tarihinden itibaren beş yıl süreyle yerine getirmekle yükümlüdür. Ayıp, maldaki bir ayıbın gizlenmesinden mi, yoksa alıcının taahhüt ettiği mobilyaların veya kaplamanın kalitesinden mi kaynaklanıyorsa, alıcının bu kusur oluştuğunda bu konuda yasal şikayette bulunma hakkı varsa, ve bunun teyidi üzerine, ya satış sözleşmesini feshederek ödediği parayı iade ederek, ya da satın aldığı malın kusur veya kusurunun büyüklüğünü tahmin ettikten sonra fiyatını indirerek veya malı elinde bulundurduğu başka bir malla değiştirerek hakkını elde eder. baştan itibaren müteahhit ile mutabık kaldığı aynı şartnameleri veya müteahhit, malın kendisindeki kusurları, üzerinde mutabık kalınan şekilde iyileştirip tamamlayarak düzelterek onu tazmin eder. 

İlgili Bloglar:
İstanbul Daire Fiyatları Rehberi

Türkiye'de bir daire nasıl satın alınır?

Bir mülk satın alarak Türkiye'de ikamet

Türkiye'de satılık en ucuz daireler 2020

İstanbul'da taksitle satılık daire satın alma

Türk vatandaşlığı almanın yolları

Türkiye'de gayrimenkul yatırımı

Türkiye'de mülk satın almak için ipuçları

Türk pasaportu almak

İstanbul emlak 2020 _ 2021

 

İstanbul Daireleri| Türkiye Daireler | Türkiye'de Notre | Türk vatandaşlığı | Gayrimenkul satış sonrası hizmetler | Gayrimenkul satış öncesi hizmetler

EMLAKLAR

Size en uygun daireyi seçin
Size özel fiyatlar belirleyelim. Hemen tapunuzu teslim edelim

 • Denize yakın lüks Kıbrıs projesinde en iyi tatil köylerine yakışır yaşam

  NORTH CYPRUSYapım Aşamasında
  180.590Detaylar
 • Tatil ve yaşam için ihtiyacınız olan tüm olanaklarla deniz kıyısında Kıbrıs projesi bir arada

  NORTH CYPRUSYapım Aşamasında
  473.210Detaylar
 • Tatil ve yaşam için ihtiyacınız olan tüm olanaklarla deniz kıyısında proje bir arada

  NORTH CYPRUSYapım Aşamasında
  200.000Detaylar
 • Kıbrıs projesinde bitmeyen tatil hayatı

  NORTH CYPRUSYapım Aşamasında
  81.000Detaylar
 • Deniz, doğa ve şehir manzaralı Kıbrıs projesi

  NORTH CYPRUSYapım Aşamasında
  232.390Detaylar
 • Eyüpsultan sitesinde temiz hava ve yeşilliklerle dolu konforlu yaşam

  EYÜPSULTAN / ISTANBULYapım Aşamasında
  685.000Detaylar
TÜMÜNÜ GÖR
Chat on WhatsApp